Hackerspace vs Makerspace

„Je řada termínů jež je třeba definovat, například, kdo jsou to Makeři, kdo Hackeři, a proč jsou tak často spojování s prostory“

Tento text budu v průběhu času upravovat ale aby se v tom dalo vyznat tak nové názory budu zařazovat na konce odstavců označené jako Update. Zároveň jak vzniká, bude rovnou veřejný. Je mým cílem udělat si jasno v tom kdo je kdo i v průběhu časů a tak budu diskutovat.

Kdo je hacker ?

Obecně se používá citace z knihy Erica Raymonda:

„… Ano, jsem zločinec. Mým zločinem je zvědavost. Mým zločinem je posuzování lidí podle toho, co říkají a co si myslí, a ne podle toho, jak vypadají. Můj zločin je to, že jsem chytřejší než ty, což je věc, kterou mi nikdy neodpustíš. Jsem hacker a toto je můj manifest. Můžete zastavit jednotlivce, ale nemůžete nás zastavit všechny…“

Chápu to tedy tak, že hacker je člověk zvědavý, člověk kterému jsou opravdové hodnoty základními měřítky hodnocení úspěchu. To může vést až k despektu k autoritám protože politici jsou často vnímáni jako lidé kteří boří. Při řešení je podobný mnohým matematikům, přijít na princip nejen proto abychom mohli říct že „řešení existuje“ ale abychom ho i znali. Věděli jak věc/problém funguje a mohli to použít.

Kdo je Maker

Myslím že je to to čemu se dnes říká kutil. Člověk který tvoří věci v dnešním slova smyslu. Tedy který se nebojí vzít kladivo pilu a něco udělat. Existuje pro ně český výraz Kutil a dříve měl ještě podmnožinu Fachman. (fachmani byli specializovaní kutilové ve stavebnictví a měřítkem bylo umět postavit dům vlastníma rukama).

Makeři jsou často také hackery

Makerspace

je místem, kde jednorázově či na členské bázi můžeme používat vybavení a něco dělat. Právě vybavení je tahákem. Na místě existuje někdo kdo má vybavení na starosti a řeší aby lidi byli proškoleni v užívání a vybavení fungovalo. To je financováno z plateb členů. Makerspace poskytuje také školení a kurzy typicky na věci které se v něm dělají a poskytují je členové, zakladatelé (v tomhle nemam moc jasno), nebo jsou koupeny externě.

Hackerspace

Mýty

  • Hackeři = počítačoví piráti
    Hacker se vůbec neváže na počítače. Je zajímavé jak se v myslích průměrného člověka přidá po letech mediální masírky samo slůvko „počítačový“. Máme například bioHackery
  • Maker = Hipster (to už snad neplatí)
    V době největšího rozmachu makerspaces to byli právě mladí kdo makerspace obsazovali a díky tomu že v tu dobu drancovala evropu móda Hipsterů byli často vidět právě oni. Ale Každý hacker ví že šaty nedělají člověka, … :). Něco ale Hipster kultura zanechala. Například oblibu v paletovém nábytku. I přesto všechno Maker nemusí být Hipster a Hipster není automaticky Maker.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *